VAKIF  |  Haberler
Teraryum Atölyesi 21 Ekim'de Başlıyor

 

Teraryum nedir?

Teraryum (Latince terra (toprak) +‎ -ariumaquarium kelimesi ile türetme), kavanoz ya da akvaryum gibi kapalı bir mekanda kuru bir habitatı taklit eden bir alanın adı.  Bugün her ne kadar bir süs eşyası gibi algılansa da, teraryumu bir ekosistem olarak görmek önemli. Zira bu durum teraryumun estetiğinin de belirleyicisi. 

Teraryumun en önemli özelliği, içerisinde oluşturulan ekosistemde bitkilerin kendi döngülerini yaşamalarıdır. Özellikle normalde ev veya iş yerlerimiz içinde bakamayacağımız yüksek nem oranına ihtiyaç duyan tropik bitkileri yaşatmamıza fırsat vermesi. Çok yoğun bir bakıma ihtiyaç duymamaları.

Neden Teraryum yapalım?

Kurumsal olarak veya bireysel olarak yapılacak katılımlar ekip içi iletişimi geliştirecektir.

Kurumların personellerinin iş dışında da değerlendirebilecekleri deneyimlere imkan sağlamaları kurumsal aidiyeti destekleyecektir.

Bireysel katılımlar yeni insanlar tanımak konusunda keyifli bir ortam sağlayacaktır.

Çocuklarla beraber yapılacak çalışmalar onlarla paylaşacağınız eşsiz bir deneyim sağlayacaktır.

Çocukların kendi başlarına yapacakları çalışmalar onların üzerinde büyüleyici bir etki yaratacak doğa ile olan bağlarını kuvvetlendirecektir.

Değişen şehir hayatında özellikle sürekli bulunduğumuz iş,ev ve diğer yaşam alanlarımızda doğal yaşam formlarına eskisi kadar rastlayamamakta ve adım adım doğadan kopmaya devam etmekteyiz.Aynı zamanda çalışma hayatımızın zorunlu kıldığı yaşam tarzımız tek düze ve yapay yönleri ağırlıkta olan bir düzende günlerimizi geçirmemize sebep oluyor.Eğlenceli uğraşlar,yeni şeyler öğrenmek vb. kaçışlar bu yaşam tarzında çok kolay olmuyor.

Kısaca Teraryum yapımını öğrenmek ve bu deneyime sahip olmak hem bize yeni bir uğraş kazandıracak ve motive edecek hem de koptuğumuz doğayı evimize taşıyarak doğaya olan ilgimizi sıcak tutacaktır. 

Kimler Yapabilir?

Teraryum yapımı çok geniş bir kitleye cevap vermektedir. Doğaya, bitkiye,çiçeğe ilgisi olan herkes bu çalışmaya dahil olabilir.

Yaş sınırlaması olarak kesin bir şey söylemek mümkün olmamakla birlikte çocukların bu çalışmalara dahil edilmesi veya evde çocuklarınızla küçük denemeler yapılması onların doğa ve eko sistem bilinçlerini arttıracaktır. Temel kavramların geliştiği yaş dönemi olarak 3-4 yaş bu tür bir çalışma için en alt sınır olarak görülebilir.

Başlangıç Tarihi: 14 Ekim 2016  - Cuma günü 18.30 - 20.30

(grup yeter sayısına ulaşıldığında başvuru sahiplerine geri dönüş yapılacaktır)

EĞİTMEN: Halil UZEL

Atölye çeşitleri:

1.Yetişkinler için atölyeler                                                                                                                                 

2. Minik eller atölyesi (Çocuklar için atölyeler)                                                                                                         3.Yetişkin / Çocuk atölyeleri

Detaylı bilgi ve başvurularınız için tıklayın.

  • http://umag.org.tr/no466.asp