EĞİTİM  |  Uluslararası Eğitim Çalışmaları
Eğitim çalışmalarının uluslararası düzeyde yaygınlaştırılması um:ag hedeflerinden bir diğeridir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'ne kadar Türkçe konuşulan ülkelerdeki gazetecilerin araştırmacı gazetecilik yönünde eğitimlerine katkıda bulunmak, bu doğrultuda programlar geliştirmek, um:ag'ın uluslararası düzeydeki çalışmalarının başlangıcı olmuştur. Bu kapsamda, Basın Yayın Genel Müdürlüğü ve TIKA'nın katkıları ile "Türkçe Konuşan Ülkeler Gazetecilik Semineri" Aralık 1997'de İstanbul Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilmiştir.
 
Üç gün süren seminere Azerbaycan, Gürcistan, Makedonya, Moldova ve Yugoslavya'dan gazeteciler katılmış, seminerde, Türk Dili, haber dili olarak Türkçe, Türk Basın Tarihi, Promosyon, Teknolojinin Basında Uygulanması gibi konular ele alınmış ve Hürriyet ve Milliyet Gazeteleri ziyaret edilerek basındaki son gelişmeler katılanlara aktarılmıştır.
 
um:ag, araştırmacı gazeteciliğin başarılı örneklerinin sergilendiği batı ülkelerinin deneyimlerini paylaşmak, kendi öğrencilerine bu deneyimleri aktarabilmek amacıyla bu ülkelerin eğitim kurumları ile işbirliği kurmak üzere çalışmalarını başlatmıştır.
  • http://umag.org.tr/no466.asp